Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2


Druhý zväzok diela Priekopníci vedy a techniky na Slovensku organicky nadväzuje na prvý, ktorý vyšiel roku 1986. Obsahuje 154 rozsiahlych portrétov predstaviteľov exaktných a prírodných vied, medicíny, agronómie, lesníctva a techniky. Väčšina z nich žila a pôsobila na Slovensku. Mnohí svojou priekopníckou prácou významne prispeli k vedeckému poznaniu slovenskej prírody – geologickej stavby a geografie, klimatických pomerov, flóry, fauny atď., ale aj k rozvoju matematiky, fyziky, astronómie a ďalších exaktných vied. Medzi priekopníkmi nájdeme viacerých lekárov a lekárnikov, ktorí sa zaslúžili nielen o zlepšenie zdravotných pomerov na Slovensku, ale aj o rozvoj niektorých medicínskych odborov v celouhorskom meradle a celosvetovom meradle, či významných inžinierov-technikov, ktorí sa v mnohých oblastiach technickej práce – v baníctve a hutníctve, v strojárstve, v chemickom a potravinárskom priemysle, v železničnej doprave, ale už aj napríklad v aviatike, v poľnohospodárstve a lesníctve atď. tvorivo a objavne prispeli v minulom storočí k vedecko-technickému rozvoju Slovenska. Mnohí z nich pôsobili ako profesori v Banskej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici, v tom období najvýznamnejšej vedecko-pedagogickej inštitúcii na Slovensku. Aj to tohto zväzku sme zaradili niekoľkých vedcov cudzincov, ktorí na Slovensku robili rozsiahlne výskumy, ako napr. geológov Francúza F. S. Beudanta, Poliakov G. G. Puscha a L. Zejsznera, a mnoho rodákov zo Slovenska, ktorí vynikli ako profesori a vedci v univerzitných centrách Uhorska a celej monarchie: v Budapešti, v Prahe, vo Viedni, v Ľublane a inde v zahraničí. V jednotlivých portrétoch významných osobností vedy a techniky sa autori nezameriavajú na ich biografiu, ale predovšetkým rozbor a hodnotenie ich vedeckého a technického diela, pravda, najmä vo vzťahu k Slovensku.

Do druhého zväzku diela Priekopníci vedy a techniky na Slovensku sú zaradení vedci a technici, ktorí pôsobili zhruba od prelomu 18. a 19. storočia do roku 1918, do zániku uhorského štátu. Zväzok sa člení na dve časti, s predelom viacmenej v polovici 19. storočia. Rozvoj a digerenciácia vedy a techniky v tomto období už aj u nás si vynútila začleňovanie jednotlivých osobností do kapitol podľa odborov s rozsiahlymi úvodnými staťami, ktoré podobne ako do nich zaradené osobnosti spracovali už geoĺógovia, zemepisci, botanici a zoológovia, agronómi a lesníci, napospol však už špecialisti – historici dejín vied a techniky. Každá časť má aj rozsiahlu rámcovú kapitolu, ktorá charakterizuje celé obdobie. V jednotlivých kapitolách dvoch častí diela – v prvej časti je ich päť, v druhej desať – venuje sa značná pozornosť aj svetovému vývoju vied, medicíny a techniky. Zdôrazňujeme však, že ani rok 1800, ktorým začína, ani rok 1918, ktorým sa končí druhý zväzok diela Priekopníci vedy a techniky na Slovensku, nie sú periodizačnými medzíkmi vo vývoji vedy a techniky u nás. Za takýto medzník pokladáme skôr začiatok II. časti, 50.-60. roky, ktoré boli vlastne začiatkom kapitalistickej éry a priemyselnej revolúcie na Slovensku a v Uhorsku vôbec.

Už v úvodnej kapitole I. časti sme upozornili, že v 19. storočí vo vedeckom živote na Slovensku začali vzhľadom na národnostné pomery v Uhorsku popri vedcoch a technikoch nemeckej národnosti prevažovať Maďari. Medzi priekopníkmi však bolo aj viac Slovákov a Čechov. Národnostný pôvod vedcov a technikov nijako nezakrývame, a ani dôsledky asimilačnej politiky maďarských vládnúcich kruhov vo vedeckom živote na Slovensku. Pri zaraďovaní osobností do tohoto diela pokladali sme za rozhodujúci jej pozitívny prínos pre poznanie prírodných pomerov Slovenska a jeho vedecko-technický rozvoj. Vzhľadom na to, že veda sa pokladala v tomto období za organickú časť národnej kultúry, zaradili sme do samostatnej kapitoly tie osobnosti, ktoré sa usilovali o rozvíjanie slovenskej národnej vedy.

Poznatky vedy a techniky 19. storočia nezriedka dodnes nestratili vedeckú a technickú aktuálnosť. Preto dielo Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 nielen významne rozširuje obzory a záujmy slovenskej historiografie, ale zároveň je aj reprezentatívným dielom mnohých odborov prírodných vied a techniky, medicíny, zdravotníctva atď., lebo dodnes táto problematika nebola tak komplexne spracovaná. (text z prebalu)Kniha v českém jazyce!


Stažení Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.pdf (EUR-0.00)

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.epub (EUR-0.00)

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.doc (EUR-0.00)

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.txt (EUR-0.00)

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.PDF – (EUR 0.00);

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.MOBI – (EUR 0.00);

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.EPUB – (EUR 0.00);

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.DOC – (EUR 0.00);

  Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2.TXT – (EUR 0.00);
  TAGS:

  Online Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 ebook, Kniha Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 FB2, Download Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 PDF , Download Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 MOBI, Online Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 kniha, Zdarma Stažení Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 IPhone, Online kniha Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 PDF, Zdarma Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 DJVU, Zdarma Stažení Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 TXT, Stažení Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 RTF, Online Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 FB2 , e-kniha Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 stažení TXT, Zdarma Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 stažení kniha, e-kniha Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 download MOBI, Stažení Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 IPad, Číst Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 MOBI, Číst Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 DOC, Zdarma Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 AWZ, Download e-kniha Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 iPad , Zdarma Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 DJVU, Download Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 DVD, Číst Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 TXT, Book Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 stažení DJVU, Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 stažení kniha zdarma, Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 stažení kniha pdf zdarma, Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 pdf zdarma, Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 stažení kniha epub zdarma, Priekopníci vedy a techniky na Slovensku 2 ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply