Slezské písně Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Slezské písně Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Slezské písně


Jedná se o básně velmi často s národní a sociální tematikou, jsou zde však např. i básně milostné. Původně vydáno pod názvem Slezské číslo, teprve po rozšíření získalo svůj známý název Slezské písně.
Pomník Maryčky Magdonové ve Starých Hamrech

Některé básně ze Slezských písní:

1. intimní básně osobního charakteru:
* Labutinka – posmrtně nalezená báseň; formálně přesunuta do Slezských písní (1961)
* Jen jedenkrát
* Červený květ – úvodní báseň sbírky, květina je symbolem jeho vlastního nitra, kaktus, jako květina, která vykvete pouze jednou, symbolizuje jeho životní osamělost
2. básně reagující na sociální bídu a národnostní útlak (problém utlačování lidu, viní z toho Němce, Poláky, Židy a lhostejnost Čechů):
* Maryčka Magdónova – Maryčka je sirotek (otec byl opilec, který se zabil při návratu z hospody). Maryčka se stará o mladší sourozence. Jednou ji při krádeži dříví chytí Hochfelder, který ji udá. Když ji odvádí strážník do „Frydku“, spáchá sebevraždu skokem ze skály. Dílo je napsáno kriticky, v každé sloce se autor ptá Maryčky na řešení.
* Ostrava
* Kantor Halfar – příběh učitele, který vzdoroval tlaku odnárodňování a učil česky.
* 70 000
* Bernard Žár
* Návrat
3. pohled na soudobou českou politiku, vlastenectví:
* Praga caput regni
4. básně, jejichž estetická hodnota spočívá ve spojení různorodých principů, tendencí a poetik
* Škaredý zjev – nepřímým obrazem (pomocí symbolů) zde popisuje těžký život na Ostravsku, označuje se za věčného tuláka.
5. básně věnované jednotlivým obcím na Moravě a ve Slezsku
* Polská Ostrava – báseň na protest proti přejmenování Polské Ostravy na Slezskou Ostravu
* Dombrová – protest proti českým snahám přejmenovávat vesnice ve Slezsku
* Valčice – oslava připojení Valtic k Moravě po roce 1918
* Děrné, Melč – oslava otevření nové školy
* Kyjov, MohelniceKniha v českém jazyce!


Stažení Slezské písně zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Slezské písně (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Slezské písně zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Slezské písně.pdf (EUR-0.00)

  Slezské písně.epub (EUR-0.00)

  Slezské písně.doc (EUR-0.00)

  Slezské písně.txt (EUR-0.00)

  Slezské písně.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Slezské písně.PDF – (EUR 0.00);

  Slezské písně.MOBI – (EUR 0.00);

  Slezské písně.EPUB – (EUR 0.00);

  Slezské písně.DOC – (EUR 0.00);

  Slezské písně.TXT – (EUR 0.00);

  Žánr:
  Literatura česká, Poezie
  Vydáno: , Československý spisovatel
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (49)

  Přidat komentář

  Lily101

  08. ledna

  Čekala jsem něco ve stylu básní "Hradec-Podolí" a "Valtice" ("oslava" jednotlivých obcí), ne antisemitismus a rasismus, přičemž ani s jedním nemůžu souhlasit, ba naopak je to odsouzeníhodné!! Navíc, když se český národ vzpírá nadvládě Poláků a Němců, proč se chová stejně jako oni a vyjadřuje se hanlivě k židům a černochům? Nepřípustné! Navíc nenávidím nárečí všeho druhu, byť dokáži pochopit, že se jedná o století devatenácté, tudíž to moc nezohledňuji v hodnocení. Zásluhou pár básní, které jsem znala ze střední školy a už tenkrát se mi líbily, dávám dvě hvězdy.

  magnolia

  02. ledna

  V letech předmaturitních se mi básně PB líbily tak, že jsem si je koupila. Nebyla jsem v tom sama, se sestrou si dodnes pamatujeme úryvky – každá jiné, má to sílu, pořád.

  Aleh

  01. ledna

  Slezské písně. Klasika, která dokonale vystihla ve své době, jak těžce a tvrdě se žilo a pracovalo ve Slezsku.
  Slezské písně – to nejsou jen všeobecně známé básně Ostrava a Maryčka Magdonova. Ale také básně, které se věnují životu na venkově, v Beskydech. Autor často řeší sociální otázku a soudobou politickou situaci
  A možná, že někoho překvapí, že je tu i milostná lyrika.

  ZÓNA

  26.11.2017

  Petr Bezruč a jeho Slezské písně… 🙂
  Nebudu předstírat, že sbírka je dokonalá. Nicméně, plný počet hvězd, protože několik básní je nezapomenutelných, geniálních, smutných a některé dokonce šokují svojí čistotou, s jakou jsou podány, vyprávěny a především skvěle zrýmovány.
  Na základní škole jsem znal jen OSTRAVU. Nyní jsem obohacen o několik básní, které nikdy nezapomenu. A když jsou vám ještě navíc recitovány, tak na konci básně v němém úžasu třeštíte oči. Tak jsou silné!!!
  LABUTINKU řadím mezi nejsilnější básně české poezie všech dob… Krásné, jemné, láskyplné a bolestně smutné…

  evelýny

  17.11.2017

  Kdo by neznal Maryčku Magdónovu nebo Kantora Halfara. Každý z nás aspoň chvíli ,,sto roků kopal uhlí, za sto let v rameni bezmasém, svaly mu v železo ztuhly". Za mých mladých let to do nás ,,hustili" pod tlakem a my svědomití se verše učili nazpaměť, abychom je se zajíkavou trémou neuměle recitovali na ,,pranýři" spolužákům a nepřemýšleli, co tím chtěl básník říci.
  Až mnohem později jsem objevila krásu této poezie poštovního úředníka. O mnoho let později jsem objevila přírodní lyriku Rybníků za Paskovem, intimní lyriku Labutinky černobrvé …
  Stále znovu mě bude dojímat, že ,, sladkým krokem kolem mne šla láska, a já přirazil dveře svojí chatky, a nikdy víc se nevrátí zpátky".
  A každý den čekám, až ,,za temným oknem, v květníku sivém červený z lodyhy vyrazí kalich, červený květ".
  Tato sbírka si mně získala až v jeseni pozdní žití mého, takže teď zbývá již jen spatřiti lán lnu v Chuchelném modravého a … Stužkonosku 🙂
  P.S: Po přečtení ostatních komentářů si nejsem až tak jistá, zda moje hodnocení bude vůbec uznáno. Mým domovem je totiž Praga caput regni 🙂

  Beltrix

  05.05.2017

  Na rozdíl od mnohých dalších básnických sbírek jsem u Slezských písní měla pocit, že vím, co autor chtěl říct, že mu rozumím. Celkově ve mně sbírka zanechala silný dojem.

  knofela

  17.04.2017

  Pro mě jako hrdou Slezanku absolutní srdcovka a nejcennější kousek v mé knihovně.

  Za první seznámení vděčím naší úžasné profesorce literatury na gymplu, která v nás chtěla vzbudit trochu regionálního vlastenectví – díky jejímu skvělému výkladu a všeobecnému rozhledu jsem si sbírku zamilovala už tehdy. Od té doby se ke Slezským písním pravidelně vracím a vždy v nich nacházím něco k zamyšlení. Kdybych ale k regionu neměla žádný vztah, knihu bych asi nepochopila, zejména ve středoškolských letech určitě ne. Proto jako povinná literatura ANO, ale hlavně pro náš region razovity.

  TheMelorry

  14.04.2017

  Zajímavé básně na zamyšlení. Při čtení je důležité vnímat kontext toho, co autor hodlal básněmi říct. Za mě povedené, ale velmi težké dílo, které jsem si užila a rozhodně mi něco dalo…

  Mr.JaroCZ

  02.03.2017

  Sbírku básní jsem musel číst jako dítko. Tehdy: Nic moc!!!
  Po letech jsem náhodnou Písně otevřel znova, a ejhle – díky životním zkušenostem jsem jim rozuměl lépe než kdysi.
  Můj názor:
  Tato kniha byla (nebo snad ještě je?!) chybně zařazena do povinné četby.
  Jsou srozumitelnější i krásnější básně vhodné k tomuto účelu.

  Peťulka8

  22.02.2017

  Básničky zrovna dvakrát nemusím a zrovna tato sbírka mě vůbec nenadchla. Dočetla jsem ji jen, protože je to povinná četba.

  babicka_amalka

  16.02.2017

  no jo, povinná četba – ale tuhle jsem zrovna (na rozdíl od jiných) nemilovala;

  Iwíček

  10.07.2016

  Skvělá básnická sbírka, která si dle mého názoru doopravdy zaslouží zařazení do světového žebříčku nejlepší literatury.

  Kaka.cs

  01.07.2016

  Nejsem velký milovník básniček, ale musela jsem si nějakou poezii vybrat k maturitě. A byla jsem velmi mile překvapená. Ne všechny básně jsem asi úplně pochopila, ale u většiny se dalo poměrně snadno odhalit, co chtěl Bezruč sdělit.
  Nejsilnější dojem ve mně určitě nechala Maryčka Magdónova.

  simecef

  11.02.2016

  Velmi ojedinělé dílo českého symbolismu. Pardon, tedy proletářské literatury. Anebo ne? Nebyl Bezruč vlastně anarchistický buřič? Nebo šlo o sbírku lidové slovesnosti?

  Právě tato ideová i žánrová nejednoznačnost je tím, co dělá Slezské písně Slezskými písněmi. Pomineme-li formální stránku díla (tedy brilantní využití básnických prostředků), Bezruč nám zanechává jedinečné dobové svědectví o životě severomoravské chudiny počátku 20. století.

  Tedy… pokud verše neobšlehl od Járy Cimrmana, že.

  SmallLucia

  28.11.2015

  U většiny básní jsem nevěděla, co tím chtěl Bezruč vlastně říct.

  terez83

  20.11.2015

  Poezie není můj šálek kávy a ve většině případech ani nedokážu rozluštit co tím autor myslel.. Ale některé Bezručovi básně jako například Labutinka, nebo Maryčka Magdonova se mi opravdu líbily..

  Daniel.95

  14.03.2015

  Některé básně se mi líbily, ale jinak poezie zrovna není můj žánr.

  jaja1989

  23.02.2015

  ja jako basnicky moc nemiluju, ale marycka magdonova je super

  Seteh

  18.02.2015

  Básně se mi líbily, ale některé jsem kvůli mé neznalosti slezských reálií a historických událostí nemohla pochopit a nebyla jsem tedy schopná odhalit ten správný význam. Takže než se k této sbírce někdy vrátím, musím se v této oblasti trochu poučit. 🙂

  Matt Baker

  03.01.2015

  Sice obvykle poezii neholduji, ale tuto knihu jsem si musel alespoň jednou přečíst, jelikož miluji Slezsko a většinu míst z této básnické sbírky jsem měl tu čest osobně navštívit. Až na pár výjimek byly básně velmi příjemné a několik si jich i stále pamatuji.

  zuza.floderova

  09.11.2014

  Tato kniha se mi opravdu líbila, převážně první báseň Červený květ, byla velice hezká.
  Kdybych nemusela tuto knihu číst do školy, zřejmě bych se jí vyhnula tím největším obloukem, jakým by to šlo a to by byla veliká škoda, knihu jsem si užila a určitě se k ní v blízké době zase vrátím, možná si ji koupím i do vlastní knihovničky. 🙂

  veronika5179

  16.09.2014

  Ke sbírce mám zvláštní sentiment, protože pochází z "Bezručova kraje" a místa i události, které popisoval, jsou mi důvěrně známé. Na druhou stranu chápu, že pro čtenáře, který je neznalý slezských poměrů i historie, může Bezručova sbírka působit nezajímavě. Některé příběhy jsou ovšem nadčasové a mohou se stát kdekoliv, nejen ve Slezsku. Slezsko jen přidavá na procítění a autentičnosti.
  Do dneška nechápu, jak mohl starý Magdon chodit pěšky za prací až do Ostravy. Není divu, že dopadl tak špatně 😉
  Ps. Vracím se k ní často a určitě budu.

  baterka.gs

  27.08.2014

  Stejně jako u Kytice musíme holt přerůst do věku, kdy knihu nebudeme považovat za spletenec prázdných povídání, ale za velmi smutné povídání a radost ke kraji. Slezské písně mám hodně ráda, jsou to dle mě prostě velmi čtivé básničky 🙂

  delfin32

  24.08.2014

  Chápu reakce těch, co nedočetli, protože na toto dílo musí člověk dozrát. Ačkoli pocházím z autorova kraje, také jsem před lety tuto povinnou četbu bojkotovala (tenkrát bych dala max. 2*).
  Nyní ve čtyřiceti najednou přišlo to puzení… (běh do knihovny, přečtu dva-tři kousky a dumám). Dokonce jsem rodinu dovlekla i na Staré Hamry 🙂
  Úžasné čtení obzvláště (nebo spíše výhradně) pro čtenáře z tohoto kraje (podotýkám ale, že téměř všechna místa ve sbírce zmiňovaná osobně znám a mám k nim vztah – k tomu dvě babičky každá z jiné části kraje s jiným úžasným nářečím, které dnes už téměr vymizelo, takže Slezské písně ve mě evokují hluboko zasunuté vzpomínky) – takže proto 5*. Nebýt toho osobního pouta, dala bych tak 3-4.
  Nejsem literární historik ani filolog, ale sbírka na mě působila značně rozproruplně co do stylu a tak jsem si začala googlit o Petru Bezručovi a připojuji se k názoru, že autoři budou opravdu nejspíše dva (V.Vašek jakožto vedlejší autor a gró zřejmě připadá na O.B.Petra). Už se těším, až si přečtu útlou knížku Jana Drozda: Autoři Slezských písní.
  Poněkud "schíza" pro národního umělce, vezmeme-li v úvahu, že jeho otec Antonín Vašek byl jedním z prvních, kteří odmítli uznat pravost RKZ…

  honajz

  29.06.2014

  Hodně tvrdě sepsaná poezie, jednotlivé strofy na sebe navazují zhruba stejně plynule jako moderní architektura na secesní domy. Klopotně zapsané myšlenky, jež se zrovna básníkovi táhly hlavou, asociace bez návaznosti, verše bez atmosféry a nálady. Spíše připomínají povrchní popisy. Protože mám to štěstí popisovaná místa tak trochu znát, občas jsou pro mne některé básně zajímavé, ale jinak je to skutečně velice kostrbatá poezie.

  Verrrunka

  04.04.2014

  Jedna z mála sbírek, ve které se mi líbili jen ty „profláknuté“ básně. Těšila jsem se na Maryčku Magdonovu, ale ta byla bohužell vytržená…

  Mikeira

  10.02.2014

  Tohle je něco, na co opravdu nedám dopustit. Lepší básně jsem nikdy nečetla, dokážou neskutečně chytit za srdce, zvláště člověka, který je ze stejného kraje, jako Petr Bezruč (a myslím tím Ondřeje Boleslava Petra). Nepopsatelně silná věc.

  Petra17

  11.12.2013

  Básně jako povinná četba, člověk musí přemýšlet, a hledat, co asi básník říci chtěl, ve skutečnosti to stejně myslel určitě jinak.

  Weiler

  19.11.2013

  Vaškova stylizace je natolik autentická, že náhle neexistuje státní úředníček, nýbrž ramenatý bard, který v uhelném dole cedí krev na papír a vznikají z toho básně. Mezi nimi se najde celá řada přímo monumentálních hymnických veršů, které navíc úžasně vykreslí atmosféru a připodobní slezský národ k odevzdanému, přesto silnému lidu porobenému Němci a (paradoxně) Židy. Samozřejmě z toho cítíte velkou míru nadsázky, jenže se nedá nevyhnout momentům, kdy díky Petru Bezručovi cítíte touhu všechno rozbít, udělat revoluci a bít Poláky přes zátylky. Ne celá sbírka se však nese v tomhle duchu a možná je to i tím, že poezii moc nerozumím, nicméně rytmicky mi nesedělo víc, než pár řádků a ne vždy jsem v tom cítil záměr. Bezručova chmurná vize Slezska by každopádně byla dobrým materiálem i pro dramatickou adaptaci a rozhodně je to dobrá kniha, po které sáhnout, když máte pocit, že trpíte bezprávím, protože litovat se je nejlépe se zaťatou pěstí.

  Lenka4

  16.08.2013

  Četla jsem vydání z roku 1920. Do výtisku autor vepsal 13.XII.1949:
  "Co v duších prostých lidí lká
  při Olze, Odře, Ostravici
  /: všichni byli lepší než já!/
  jsem zkusil chybným veršem říci."
  Zajímavé jsou Bezručovy rukopisné opravy textů některých básní v této knize. Například všude přeškrtal slovo "kovkop" a nahradil je slovem "horník"; patrně se mu kovkop v této době už zdál zastaralý. Pozměňoval ve verších slova a občas i celé verše. V básni Pluh u původního verše "Zpomínám: Opa … břehem topoly …" černým inkoustem připsal "břehy s topoli…", přičemž měkké "i" dokonce 2x podtrhnul. Žádný autor zkrátka není se svým dílem zcela spokojen a kdykoliv má příležitost, tak opravuje a upravuje.
  TAGS:

  Online Slezské písně ebook, Kniha Slezské písně FB2, Download Slezské písně PDF , Download Slezské písně MOBI, Online Slezské písně kniha, Zdarma Stažení Slezské písně IPhone, Online kniha Slezské písně PDF, Zdarma Slezské písně DJVU, Zdarma Stažení Slezské písně TXT, Stažení Slezské písně RTF, Online Slezské písně FB2 , e-kniha Slezské písně stažení TXT, Zdarma Slezské písně stažení kniha, e-kniha Slezské písně download MOBI, Stažení Slezské písně IPad, Číst Slezské písně MOBI, Číst Slezské písně DOC, Zdarma Slezské písně AWZ, Download e-kniha Slezské písně iPad , Zdarma Slezské písně DJVU, Download Slezské písně e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Slezské písně DVD, Číst Slezské písně TXT, Book Slezské písně stažení DJVU, Slezské písně stažení kniha zdarma, Slezské písně stažení kniha pdf zdarma, Slezské písně pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Slezské písně pdf zdarma, Slezské písně stažení kniha epub zdarma, Slezské písně ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply