Zámek Stažení (Download) pdf eBook (Přečtěte si online)

Zámek Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Zámek


Hlavní roli v románu hraje zeměměřič K., který je zámkem povolán do vesnice, aby zde provedl úřední měření. Už při svém příchodu se setkává se zvláštnostmi zdejšího prostředí, především pak samotných obyvatel, kteří z něj mají strach, straní se ho a bojí. Kvůli úředním nesrovnalostem mu starosta obce nechce dát zeměměřičskou práci a přiděluje k němu dva otravné pomocníky. Po románku se zdejší vysoce postavenou servírkou Frídou z Panského hostince, která je údajnou milenkou váženého a obávaného zámeckého úředníka Klamma, se K. dostává do nemilosti hostinské, je vyhozen z Hospody u mostu a je mu nabídnuto místo školníka. Zde nalezne útočiště i se svou snoubenkou. Jejich vztah však netrvá dlouho. Po návštěvě zámeckého posla Barnabáše, jehož rodina je ve vesnici nechvalně proslulá kvůli skandálu sestry Amálie, se po debatě s mladší ze sester – Olgou – dovídá mnoho o hierarchii na zámku, o postavení úředníků a pravidlech ve vesnici…Kniha v českém jazyce!


Stažení Zámek zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Zámek (0.00 EUR)


Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto je nutné se zaregistrovat:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!

  Stažení Zámek zdarma kniha:

  MIRROR-2

  Zámek.pdf (EUR-0.00)

  Zámek.epub (EUR-0.00)

  Zámek.doc (EUR-0.00)

  Zámek.txt (EUR-0.00)

  Zámek.mobi (EUR-0.00)

  Knihy o Cenách:


  Zámek.PDF – (EUR 0.00);

  Zámek.MOBI – (EUR 0.00);

  Zámek.EPUB – (EUR 0.00);

  Zámek.DOC – (EUR 0.00);

  Zámek.TXT – (EUR 0.00);

  Originální název:

  Das Schloß (1926)

  Žánr:
  Romány, Literatura česká
  Vydáno: , Odeon
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (86)

  Přidat komentář

  Helmutek

  05. ledna

  Zámek je bizár – pro mě o to víc proto, že narozdíl právě třeba od Procesu nejde o život, že nejde o nějaký hmatatelný zlo, že nejde vlastně o nic moc dramatickýho; chlapík K. se prostě "jen snaží nastoupit do práce". Zjednodušuju to, ale v tom je pro mě v provnání s Procesem největší rozdíl – absence tý hrůzy, obcházející smrti, děsu ve ztělesnění nelidskýho Státu nebo Aparátu, kterej fyzicky drtí všechno, co nezapadne přesně do jeho soukolí. To samozřejmě Zámek jako dílo ani dojem z něj nijak nesnižuje, jen je to pro mě prostě jiná rovina zmaru, hlednání, beznaděje a zoufalství – rovina víc skrytá, míň hmatatelná, někde víc pod povrchem: Že něco tak obyčejnýho jako nástup do práce (kam jsem ještě nota bene pozvanej/povolanej!) je nedosažitelnej, neuskutečnitelnej – a to znova z důvodů, který vůbec nejsou zřejmý nebo pochopitelný. Vesnice pod zámkem je plná pokroucenejch, poníženě frustrovanejch a převážně zákeřnejch bytostí, který maj z vrchnosti na Zámku hrůzu, zároveň k ní ale fascinovaně vzhlížej jako k něčemu nepolapitelnýmu a božskýmu – a to přesto, že v podstatě nikdo z vesnice nikoho ze Zámku nikdy neviděl, až na pár uctívanejch a pro vesničany kultovních výjimek. S odevzdáním se Sytému se až zvířecky podbízej všemu, co pro ně z toho úřednickýho Olympu obejvanym pro ně nedostupnym božstvem ukápne, a bez nějakejch větších ambicí cokoliv změnit čekaj na to, až si u nich zase někdy památně úředník Klamm zaparkuje svůj kočár a využije je k tomu jedinýmu, k čemu mu je vesnická lůza dobrá – k nažrání se a vyspání se (možná i s nějakou tou vesnickou courou, proč ne, žejo). Nic víc vesnice pro Zámek a úředníky neznamená, a nic víc vesnice pro Zámek už ani bejt nechce – na jakýkoli vyšší ambice, měl-li je kdy vůbec někdo z obyvatel, už pod tíhou Systému všichni dávno rezignovali: respektive, oni by o nějaký povýšení v očích Zámku samozřejmě stáli, ale už je to jen taková psí oddanost, psí škemrání a psí čekání na něco, o čem sami ve skutečnosti dobře věděj, že je mimo jejich dosah (jediný vzepření se a ohrazení se vůči zámeckýmu povýšeně majetnickýmu přístupu, o který se u sexuálních invektiv jednoho úředníka /samozřejmě korespondenční, tzn. neosobní cestou/ pokusila Amálie, sestra Barnabáše, z ní i celý rodiny udělalo neodpustitelně a doživotně vyvrhela jak v "očích" Zámku, tak i vesnice).
  K tomu je třeba si přičíst Frídu – Klammovu údajnou milenku, která se s K. podezřele rychle zasnoubí, aby se s ním pak zase podobně rychle odsnoubila; zámeckýho sluhu Barnabáše i jeho sestry Olgu a už zmíněnou Amálii (rodinu upadlou v zámeckou nemilost), a taky hlavně ty dva K-ovy pomocníky Artura a Jeremiáše, který pro mě byli snad největším příbehovym bizárem – zvířecí chování, absurdně komický(!) výstupy jak nějaký bavičský dvojice, jejich infantilnost a neodbytnost, podivný vzájemný škádlení… – a je z toho scenérie, která se nedá popsat, ale musí se přečíst.

  Stejně jako v Procesu nebo jakýkoli jiný Kafkově povídce tak ani tady podle mě nemá smysl hledat univerzální výklad, bylo by to proti samotný povaze textů – a papouškování otřelých klišé typu "boj jedince proti mašinérii" je podle mě pod úroveň někoho, kdo už se knížkou prokouše. Proč něco klidně nenechat nevysvětleno a jen to v sobě nechat zrát? Ne všechno se podle mě musí explicitně pojmenovávat, jsou věci a je zlo, který stačí cejtit.

  Ale stejně jako u Procesu, tak i tady zmínim (spíš pro sebe) pár věcí, který zůstaly zaťatý ve mně osobně:
  1) Kdo ten K. je doprčic zač? Byl jen profesionálem snažícím se dostat se tam, kam mu bylo přislíbeno se dostat? Nebo na Zámek ve skutečnosti, přestože tomu sám věří (nebo to jen proklamuje?), povolán nebyl? On totiž ani o svym povolání zeměměřiče nijak přesvědčenej nebyl (ano, wtf?!).
  Je to zase ten model člověka, kterej je nějakym obludnym systémem k něčemu hnanej jen proto, že mu neumí/není schopnej/není ochotnej vzdorovat? Jako v Procesu, kdy si možná Josef neuměl obhájit nevinu? Nebo je to systém tvořenej právě timhle pasivnim přístupem? (Jasně, ta pasivita je až v pozadí, možná až na nějaký filozofický úrovni – navenek se K. samozřejmě snaží na Zámek stůj co stůj dostat, nebo aspoň zjistit, co má dělat)
  2) Utkvěl mi pro mě zatim nerozlklíčovatelnej a záhadnej trojlístek hostinská-Frída-K. (kdo vlastně byl tim pragmatikem, kdo byl ten, kdo ke všemu přistupoval machiavellisticky, kdo byla ta svině?) Motivy týhle trojice jsou pro mě trochu nerozluštitelný a hodně mi to vrtalo hlavou – ze začátku člověk podvědomě fandí K. jako hlavní postavě, ono to nakonec mohlo ale bejt všelijak…
  3) Stejně jako v recenzi Herdekfilek, tak ani já si nemyslim, že by poselstvím (stejně jako v Procesu) Kafky byla "jen" kritika byrokratickýho mechanismu. Je to větší – širší a hlubší, víc v mlze (někdy i doslova – Zámek v době K-ova příchodu, hahaha), víc neuchopitelný – stejně jako všechny Kafkovy věci. Každej si tam může najít něco dalšího, něco svýho, nějakou tu svojí frustraci, děs a zmar – protože v tom je, podle mě, Kafka nejlepší a hlavně nevyčerpatelnej: Čtěte to za rok nebo za pět nebo za deset, a pokaždý v tom najdete jinej rozměr (aspoň pro sebe – ale koneckonců, o jinýho jde, žejo).

  micha-ella

  13.11.2017

  Takové jsou moje noční sny, někdy i denní zkušenost. Kafka je MŮJ autor.

  Msourkova

  13.11.2017

  Zámek byl druhým Kafkovým dílem, které jsem od něho zatím stihla přečíst. A musím říct, že až Zámkem mě Kafka zaujal. Samozřejmě, opět se dostáváme k tomu, že je těžké soudit knihy, které byly napsány před více jak sto lety ( a tomu se bez devíti let Zámek blíží). Zaujala mě ta celková absurdita, která hlavnímu hrdinovi nepřijde nijak zvláštní, nebo ano, ale najevo to nedává a naopak se v tom ohromném úředním kosmu pohybuje velmi sebejistě. Neumím si však vysvětlit, co všechno (samosebou až na obludnost úřadů a byrokratického systému) nám chtěl milý Franz sdělit. Možná je to také tím, že dílo nebylo dokončeno a končí v tom nejlepším (což je ohromná škoda). Některé pasáže byly pravda zdlouhavé, pokud se jimi ale člověk prokouše, rozhodně se dostane do fáze, kdy ho ta prazvláštní atmosféra bezmoci, zbytečnosti a malosti proti struktuře zcela pohltí.

  ecila13

  17.10.2017

  Kafkovy knihy mě na začátku pohltí a na konci vyplivnou v depresi. Přesto se k nim občas vracím.

  Líbí se mi
  Kafkův smysl pro absurdní humor.

  Ondrášeček

  27.09.2017

  Tento román mne opravdu zaujal, nebylo pro mě ovšem jeho pojetí vůbec jednoduché. Působil na mě pro svou mnohoznačnost a možnost mnoha interpretací velmi geniálně, v neposlední řadě také depresivně.

  Celý tento příběh popisuje střet jedince s jemu naprosto nepochopitelnou společností, ve které nejsou motivace lidí dost dobře známy, kde jsou lidé ohledně komunikace mezi sebou uvedeni do jakési formální neupřímnosti a kde je byrokracie součást každodenního života. Kde jsou společenské vrstvy natolik oddělené, že je k zámku včetně nejrůznějších kastelánů, tajemníků a úředníků, ba i jejich poslů či sluhů vzhlíženo jako k božstvu, kde jsou právě tito pracovníci zámku odtrženi od reality a zahlceni papíry nebo kde veškeré dění řídí neprohlédnutelné procesy v pozadí. Z tohoto pohledu mi román připomínal různé antiutopické vize totalitní společnosti, což jsem od tohoto žánru spíše vůbec neočekával. Nabízí se pro výklad také mnoho metafor, například cesta jedince životem, jeho snaha se prosadit nebo boj jedince proti systému.

  Velkým otazníkem v knize pro mě byly nejrůznější záležitosti s opačnou platností, nejednalo se však jen o nepochopitelné chování postav, ale i o nesrovnalosti v příběhu. Zpočátku je totiž řečeno, že se do vesnice K. vydává, aby zaopatřil rodinu, později se ovšem ale bez menší zmínky zasnoubí s Frídou a plánuje zde zůstat (taktéž do nebe volající nepochopitelnost). Nebo zde bylo poprvé mluveno o prázdnosti cesty k zámku, podruhé zase o zámeckých úřednících, kteří si různě vyjíždějí ven i dovnitř zámku svým vozem. Možná ale tyto nesrovnalosti společně s nedokončeností vyvolávají tolik odlišných možností interpretace. Kromě protichůdných záležitostí zde byly i různé pohledy na věc, jejichž pravda nebyla celou dobu prohlédnuta, například: Zneužívala Frída K. pro svůj úspěch, nebo snad on ji, přičemž ho včas prokoukla?

  Kniha pro mě zůstane i přes obtížnější čtivost (především však pochopitelnost) něčím nezapomenutelným, inspirativním a jedinečným, k čemu se nejspíš ve svých myšlenkách ještě mnohokrát vrátím. Hloubka tohoto příběhu je totiž opravdu rozsáhlá. Pocity marnosti, beznaděje a nepochopení, které zde prožívala hlavní postava při snaze dosáhnout svého cíle, jsou rovněž velmi srovnatelné s pocity, které za jiných okolností například prožívám, jsem-li okolím nepochopen nebo nedaří-li se mi v různých sociálních skupinách prosadit. Ať už byly Kafkův motiv a představa při psaní románu jakékoli, jsem za jeho vydání vděčný a doufám, že takovéto situace společnost nikdy nedospěje a že bude jen otevřenější, vřelejší a neformálnější.

  ses3

  24.06.2017

  Upřímně se mi kniha moc nelíbila, hodně těžce se mi četla. A i obsah mi přišel trochu neuchopitelný. Připadalo mi, jako by se autor o pěti minutách života rozepisoval na sto stranách, aby dopodrobna popsal všechny pocity a myšlenky. Kafka se mým oblíbených autorem asi nestane i když jsem knihu dočetla hlavně proto, abych měla splněnu ve výzvě kolonku "kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů" 🙂

  witiko

  13.06.2017

  Oproti Procesu je Zámek možná až příliš neřešitelně roztáhlý a s přibývajícími stránkami trochu ztrácí tah. Jde ale o dílo, u kterého jsem se smál nahlas a je podle mě důkazem Kafkova velkého smyslu pro snový, absurdní humor. Až vám bude zase někdo tvrdit, že Kafka je "temný" autor, praštěte ho právě touto bichlí po hlavě.

  kolacky

  07.05.2017

  Tak po dlouhé době knížka, kterou jsem nedočetla. Snažila jsem se, ale pan Kafka mi připadá jako mistr světa v bezvýchodných fantastických blábolech. Fantastiku miluju, bláboly mi nevadí, ale takhle ne, přátelé…

  KanWay

  06.03.2017

  Kniha nebyla špatná, ale místy jsem se zasekával a ztrácel. Pan K. mi nesedl ani trochu. Ovšem kdyby kniha nebyla nadčasová a neviděl v ní takový trochu jinotaj, asi bych ohodnotil pouze hvězdou. Holt, jsem romantik, fantasta a velký snílek, proto mi kniha moc nesedla. (na rozdíl od proměny, která mi připadala srozumitelnější) za mě tři hvězdy, škoda.

  Karlika

  31.01.2017

  Kafku mám velice ráda, jeho knihy jsou nadčasové a Zámek je pro mě jeho nej kniha, četla jsem x-krát, viděla její zfilmování a vždy tam objevím něco jiného, nového, rozporuplného. Je to knížka, která mě fascinuje, okouzluje a přitahuje…jsem jako můra vábená jasným světlem.

  GandalfŠedý

  02.01.2017

  Tak tohle je asi nejděsivější kniha od Kafky, jakou jsem četl.
  Pan zeměměřič K. není tak nevinný, jak se zdá, i když působí jako oběť, zdrcená úředním aparátem.
  Nejprve přijede naivní člověk, který touží po uplatnění, kteréžto je mu však zcela odpíráno, zatímco K. je prostě nějak trpěn ve společnosti lidí, která ho neakceptuje.
  Pokouší se prodrat, prosadit se, ukázat svou nezávislost, svobodu, dát najevo, že i když je po ně méněcenný, takřka odpad, je něčím víc, než oni sami, ježto je svobodný a neomezený. Kdyby se prostě sebral a odešel…
  Nakonec trochu pronikne do fungování systému a jeho tvrdohlavost ho žene do extrému – zoufale a poníženě prosí, aby měl výsadu promluvit s tím, kdo ho nechce přijmout, kdo nepřijímá nikoho. Ač na počátku vzdoroval a bojoval, přepadával a vyvolával krizové situace, později se pomocí intrik a ponižování snažil získat ne svobodu, vlastní vůli, ale hloupou výsadu, zcela v souladu s představami tamních o tom ”něco znamenat”.
  Nakonec ho systém rozdrtí a on, sic v hloubi duše ublíženě, ale s iluzí svobody, odebírá se k trucovitému životu ve spodině, které i už nikdo nevšímá.

  Všimněte si, jak mu podvědomě bylo špatně z barnabášek, dost možná jediných skutečně nezávislých lidí v okolí.

  Co by na jeho místě dělal Josef K.?

  C.lementine

  09.11.2016

  K. přichází do vesnice jako plnohodnotná, sebevdomá osoba, postupně však jeho seběvědomí nabourává neproniknutelný byrokratický systém, který zde vládne. Všichni mají svou předurčenou pozici a argumenty, proč je vše tak, jak je, vůči kterým se K. nemá jak bránit a který jej nakonec postupně ubíjí. Palčivá nekonečná atmosféra šesti předlouhých dní, v níž je hlavní náplní vysvětlování K-ovi, jak vesnice a zámek ve svém principu funguje. K. až jaksi pohádkově přichází bojovat na zámek – jako v pohádce, je však po "Kafkovském" způsobu udusán, zničen, rozprášen na kopytech. Nemožnost se postavit vyšším mocím, marná snaha a boj proti nim, tvoří podlě mě tématický základ knihy. K. se provrtává jaksi stále hlouběji a houběji do problémů, do nemožnosti cokoliv změnit.

  Lessana

  24.10.2016

  Ani nepamätám, či som čítala knihu, ktorá by ma bola "vycucla" (rozumej vysala zo mňa energiu) viac ako Kafkov Zámek…

  NiNo

  15.09.2016

  Na gymplu jsem vypadala jako exot, když jsem před spolužáky přiznala, že se mi Proměna nelíbila. Zkusila jsem tedy Kafku znovu – v něčem delším, propracovanějším. A svůj názor jsem si potvrdila. Ano, chápu, jde tu o absurdnost, ale i ta má své hranice a pravidla. Kafka se nedrží žádného směru a tak příběh létá sem a tam, což se odráží v celkovém vyznění – od asymetrií postav, po vyloženě si protiřečící pasáže (např. hned z kraje K tvrdí, že přišel do vsi pouze za prací a musel tak opustit ženu a dítě, o dvě stránky později se hrabe pod první sukni a zasnubuje se, přičemž o údajné rodině už nepadne ani slovo). Prostě ne, Kafka může být pokládán za klasika, ale já se stále divím, proč Max Brod vlastně nedopsaný Zámek nespálil.
  P.S.: Postavu K ve svém osobním žebříčku nejpříšernějších a nejnesympatičtějších hrdinů stavím na čestné druhé místo jen těsně za pana Broučka.

  Langosh

  31.07.2016

  Zajímavá kniha. Sice dlouhé proslovy a vysvětlování, přesto čtivá a nenudila. Ukázka toho, jaké jsou úřady a jaký je boj s úřady. Škoda jen, že není dokončená, byla utnuta někde v půlce a hodně zůstalo nedokončené, nevyřešené a nevyřčené. Jak to vlastně mělo dopadnout? Nikdy se nedovíme, jak to autor zamýšlel.

  E. Witerez

  08.07.2016

  Takova vecna skoda ze to neni dokoncene. Moc by me zajimalo jak to planoval ukoncit. Prijde mi ze bez ty koncovky nejde s urcitosti rict co konkretne tim dilem sledoval. Tak jak to je to jde pojmout na spousty s spousty ruznych zpusobu. Ale i tak musim rict ze se mi toto dilo velice libilo. Take musim podetknout ze jsem to precetla az ve svych 27. Myslim si ze na to aby to cloveka bavilo, musi mit svuj vek. Takze chapu ty lidi co to tu psali ze je to v ramci skolniho programu nenadchlo.

  kacimilek

  06.07.2016

  Trvalo mi dost dlouho než jsem se tímhle prokousala a konečný efekt nebyl téměř žádný. Prostě mi Zámek nesedl…

  tovlasek

  11.06.2016

  Kniha je vskutku fascinující, tolikrát jsem se během jejího čtení cítil značně frustrován ze zoufalství, které K. musel podstupovat. Mnoho postav se dle mého názoru chovalo značně nelogicky, ale jelikož se tak chovali naprosto všechny, přijmul jsem tento fakt za součást tohoto podivného světa. Mnohokrát jsem přemýšlel o neznámé vesnici a o samotném zámku, atmosféra celého prostředí mne velmi fascinovala až romantickým způsobem.

  Celkově je kniha napsána velmi dobře a vtáhla mě do svojí atmosféry, toto plus zamýšlení hodnost nad tím, co se nám kniha vše snaží říct, nemohu udělit nic jiného než 5/5.

  Ajrad1981

  01.06.2016

  Oni povolali zeměměřiče bez výběrového řízení?! Takové porušení zákona o veřejných zakázkách!! Co pak mohl od takových lidí čekat?! 😀 😀

  Jinak musím říct, že mi to celé přijde dost nepochopitelné. Pominu-li úřednictvo a celý jeho systém (takhle to nemohlo vypadat ani za Rakouska – Uherska a rozhodně to tak nevypadá dnes, byť byrokracie je místy neskutečná – a jako úředník vím, o čem mluvím), tak vůbec myšlenkové pochody lidí, krásně ukázané na příkladu Barnabášovy rodiny a kauze s roztrhaným dopisem, jsou mimo moje chápání. A K.? O co mu šlo? Já na jeho místě bych se snažila tuhle společnost vymazat ze svého života a nejpozději po setkání se starostou bych hrdě vypochodovala ve stylu "tak si trhněte nohou" a už by mě tam nikdo neviděl!

  A asi právě proto, že mi to přijde nepochopitelné, tomu vyšší hodnocení dát nedokážu…

  Jo, jen tak mimochodem, jak mohl Kafka znát moji kancelář?! ("Všechny zdi jsou zakryty sloupci velikých, na sebe naskládaných balíků se spisy") 🙂

  belerofontes

  22.03.2016

  tento román jsem četl ve svých17 letech v době totality,kdy byl na indexu.Musel jsem se do něj nutit a četl jsem ho dlouhé měsíce, protože jsem to nechápal. Až teprve když jsem dočetl jsem si uvědomil,že i já jsem hlavní postavou- zeměměřičem K.Od té doby Zámek a Proces nekriticky obdivuji…

  Druhý objev přišel, asi za deset let poté,co jsem se přestěhoval do Prahy a Kafka se opět stal aktuálním.Ty úřady a úředníci …(stačí zajít na obecní úřad kdekoliv v Praze a shlédnout ten kolos s mnoha dveřmi,chodbami,kanceláři a vztahy…) jsou totiž úplně stejné jako v době kdy Kafka psal román.
  Jeho genialita tkví mimo jiné také v tom,že je nedokončený.Každého nutí k zamyšlení jak to vlastně Kafka myslel?… dosáhl by zeměměřič K. svého cíle?…Dnešníma očima si ale myslím,že to není podstatné. Důležitá je cesta zeměměřice K.Je to cesta člověka dvacátého a jednadvacátého století.
  Kdo přečte román až do konce, nikdy už se nebude rozčilovat nad byrokracií a úřednickou zvůlí,ale bude tzv. "nad věcí"
  Toto mnohovrstevné dílo,mluví o osamění člověka dvacátého století o pocitech židovského vykořenění,o marnosti a pošetilosti snažení,….
  Díky Franzi!

  Salonka

  20.03.2016

  Zámok – rozsiahly a nedokončený Kafkov román. Je to veľká škoda. Atmosféra jeho diel je neopakovateľná a ťažko sa opisuje. Pripomína mi snové blúdenie, tápanie, naháňanie preludov… ponáranie sa do bahna omylov s nemožnosťou odlíšiť, čo skutočne omyl je a čo nie (neistota života v plnej kráse).

  K. sa brodí hlbokým snehom, vláči sa po dedine ako úplne zbytočný element a – ako sa hovorí – chodí od čerta k diablovi. Úžasné. 🙂 Mala som pocit, že sa síce nemotá v kruhu, ale ide temnou kľukatou chodbou – ako slepý prechádza prstami po stene a zakaždým, keď príde na roh, tak sa poteší, že snáď príde zmena, ukáže sa východ, svetlo… a nič. Zas nemá veľmi na výber, za rohom je opäť len stena a ďalší roh. Tak pokračuje a zisťuje, že jeho púť je vlastne len ilúziou – aj tak sa nikam nedostane a s hlúpym pocitom príde na miesto, z ktorého vyšiel… a ani to si úplne neuvedomuje (život sám v plnej kráse).

  K.-ovi originálni pomocníci nemali chybu. 🙂 (pre mňa boli ako cudzie myšlienky, s ktorými nevieme správne naložiť, sú otravné a hlúpe, trpíme ich alebo odháňame, no nevieme sa ich bezo zvyšku zbaviť)

  Chválim nádhernú knižku Vydavateľstva Európa z roku 2005 s absolútnym minimom chýb a špeciálne vyzdvihujem kvalitný preklad.

  „… moja ctižiadostivosť nesmeruje k tomu, aby sa kvôli mne hromadili a s rachotom rúcali veľké stohy spisov, ale aby som ako malý zememerač mohol pokojne pracovať pri malom rysovacom stolíku.“

  … vtom sa K.-ovi zdalo, že s ním prerušili všetko spojenie a že teraz je, pravdaže, slobodnejší než kedykoľvek predtým a môže na tomto mieste, ktoré je pre neho inak zakázané, čakať dokedy chce, a že si túto slobodu vydobyl ako nikto iný, a nikto sa ho nesmie dotknúť alebo ho odohnať, ba ani osloviť, ale – toto presvedčenie bolo prinajmenšom práve také silné – akoby zároveň nič nebolo nezmyselnejšie a zúfalejšie ako táto sloboda, toto čakanie, táto nezraniteľnosť.

  Keď sa K. vonku brodil snehom – už dávno mal byť z cesty odhádzaný, zvláštne, ako pomaly práca postupovala – videl, ako sa jeden z pomocníkov na smrť unavený pridŕža plota. Len jeden, kde bol druhý? Zlomil teda K. vytrvalosť aspoň jedného? Ten prvý, pravda, prejavoval ešte značnú horlivosť; bolo to vidieť podľa toho, ako ožil pri pohľade na K.-a, a hneď začal prudšie vystierať ruky a túžobne vyvracať oči. ´Jeho nepoddajnosť je vzorná,´ povedal si K. a musel, pravda, dodať, ´je ochotný zamrznúť na plote.´ No navonok sa K. neprejavil, iba mu pohrozil päsťou, čím vylúčil akékoľvek priblíženie, ba pomocník sa ešte o značný kus stiahol.

  stovickovam

  09.03.2016

  Zvláštní kniha rozhodně ne pro každého. Občas jsem se ztrácela v desetistránkových monolozích, a věty typu někdo něco udělá a pak z by toho mohlo být tohle nebo tamto mě šíleně deptaly. A konec mě opravdu dostal

  MilujuV.Huga

  06.02.2016

  Z knihy:
  – on však přece doufá, jak by jinak mohl žít
  – -Vypadáš ale úplně jinak.
  -To proto, že jsem sám, řekl Jeremiáš. Když jsem sám, tak i radostné mládí je to tam.
  – Člověk se přece také neovládne, když vidí malé dítě, které ještě neumí pořádně chodit a troufne si příliš daleko; musí zasáhnout.
  – jak mám zapotřebí tvou blízkost, jak jsem od té doby, co tě znám, opuštěná bez tvé blízkosti, tvá blízkost, věř mi, jediný sen, který sním, žádný jiný
  – o lidi, kteří ho znali, nebyla nouze, byla to dokonce jedna z hlavních překážek na jeho cestě
  – Kampak chcete teď jít? Jsou čtyři hodiny. Každého, k němuž byste chtěl zajít, byste musel vzbudit, …
  – Můžeš sebevíc povzbuzovat někoho, kdo má zavázané oči, aby se díval skrz šátek, přece nikdy nic neuvidí; teprve když mu šátek sejmeš, prohlédne.
  – s nepatrnou námahou, malé dítě by to dokázalo
  – jistě jsme byly příliš pyšné, ale tak nás vychovali
  – smál se (…), pak se ale zarazil, jako by hledal něco, co teprve teď najednou postrádal
  – Či snad vládne svou krásou, o níž ses tolikrát zmínila?

  GregLapatat

  30.01.2016

  Sníh, jenž váže nohy až k nehybnosti, sníh, jenž vyvolává strašlivou únavu, z jaké si nelze odpočinout, tuberkulózní únavu až k smrti, takže se musí postávat, posedávat a poklimbávat v nahnědlém tichu místností, které jsou součástí meandrů úřadu, meandrů světa.
  Jen občas lze vyrazit do prudkého útoku, jehož výsledkem je ovšem zase jen nepřekonatelná únava.
  A do toho a mezitím dívky, jejichž vztahy a s nimiž vztahy nejsou o nic méně labyrintem, vždyť je to vlastně tentýž labyrint, tytéž meandry a tatáž únava.
  Může to někdy být jinak?

  bimmerworks

  28.01.2016

  Velmi složitá a těžká kniha, která není pro každého. I když sem dílo chápal, Kafkova originální tvroba mi nějak nesedla. Podruhé si ji už nepřečtu.

  Stolda

  11.01.2016

  Četl jsem vyloženě ze zvědavosti- Kafku jsem dostal poprvé do rukou až teď a za mě teda určitě plný počet, protože vymyslet a srozumitelně napsat něco takového je nadlidský čin,jediné co mě napadá- chtěl bych se s Kafou setkat a zeptat se ho na tisíc Proč???

  Damato

  07.01.2016

  Dočteno, ale pocity? Bála jsem se? Ne , to ne, ale začal mě děsit život sám. Četla jsem ji dlouho, ale nemohu říct, že mě nebavila, to vůbec ne.Trochu mám pocit, že jsem se neměla narodit, protože život je jedna děsná beznaděj- no ale to věděl i sám Kafka.

  Kmotr99

  03.01.2016

  Beznaděj a absurdita. Tato dvě slova snad nejlépe vyjadřují můj pocit z knihy. Celou knihu provází velice tajuplná atmosféra. Ve vsi, kam K. dorazil, nemůžete věřit ničemu a nikomu. Je to vskutku podivná místo. Místo, kde vás a vaši rodinu vyloučí na okraj společnosti, jen když se ohradíte vulgárnímu dopisu úředníka; kde sluhové mají větší privilegia než úředníci; kde je starosta jen směšnou figurkou; a kde se vrchní úředník odmítá zaobírat protokoly.

  (následující odstavec může obsahovat spoilery a jde pouze o mou interpretaci díla, potřeboval bych si to přečíst ještě aspoň jednou, abych v tom měl víc jasno)
  Kafka opravdu trefně popisuje totalitní společnost (kterou sám nezažil), ale i byrokracii samu o sobě. Každý má ve společnosti jasně dané místo a post na pomyslné hierarchickém žebříčku. Je také striktně rozdělená na "ty nahoře" a "ty dole". Někteří s úředníky spolupracují (kolaborují), např. Frída nebo hostinská, rádi by spolupracovali a měli se lépe, např. Pepina a pak na "disent", lidi na okraji společnosti, např. Olžina rodina (i když i ti se snaží o lepší postavení). Hned po několika stranách je čtenáři jasné, jak absurdní a přesložitý tento systém je, ale funguje, a to na základě strachu a touze po vyšší pozici v hierarchii. Opravdu se nedá věřit vůbec nikomu (nikdo neví, jak jednotlivý úředníci vůbec vypadají a prý mění podoby apd.) a je na čtenáři, zda bude stát na na straně Olgy, Frídy nebo Pepiny (nevím jak vám, ale mě to jasné nebylo). Každopádně, obyvatel vsi se v systému orientuje stejně mizerně jako K., akorát je mnohem lhostejnější a pasivnější. A K. se zdá ke konci knihy také mnohem ledabylejší (viz např. únava při výslechu v noci v hostinci).

  Ještě ke Kafkově stylu: je nepřístupný stejně jako Zámek – dlouhé odstavce a komplikovaná souvětí se čtou ztěžka, a i proto musím hvězdičku ubrat… i když svým způsobem atmosféru beznaděje ještě lépe vykresluje.

  ponelopa

  02.10.2015

  Moje první kniha od Kafky…no je to zvláštní, mám z toho dost smíšený pocity, nevím, co si mám o ní přesně myslet…ale tato mnohoznačnost byla možná i cílem autora:-) Ale faktem je, že mě uchvátila, nikdy jsem nečetla nic podobnýho, Kafka má opravdu zajímavý styl psaní. Kniha je čtivá a přímo z ní "tryská" atmosféra zmaru, beznaděje, začarovanýho kruhu, pošetilosti lidskýho snažení a soucit s hlavním hrdinou.

  antonio22

  05.09.2015

  Za mě 2 hvězdy – je to takové roztahané a ukecané, vlastně je to o ničem…šlapání ve sněhu, brzy se stmívá, žádný happyend.
  Ale po půl roce se mi atmosféra té ukecané knihy stále nemůže dostat z palice…a to je asi znamení té vyšší hodnoty?
  TAGS:

  Online Zámek ebook, Kniha Zámek FB2, Download Zámek PDF , Download Zámek MOBI, Online Zámek kniha, Zdarma Stažení Zámek IPhone, Online kniha Zámek PDF, Zdarma Zámek DJVU, Zdarma Stažení Zámek TXT, Stažení Zámek RTF, Online Zámek FB2 , e-kniha Zámek stažení TXT, Zdarma Zámek stažení kniha, e-kniha Zámek download MOBI, Stažení Zámek IPad, Číst Zámek MOBI, Číst Zámek DOC, Zdarma Zámek AWZ, Download e-kniha Zámek iPad , Zdarma Zámek DJVU, Download Zámek e-kniha zdarma, Zdarma Stažení Zámek DVD, Číst Zámek TXT, Book Zámek stažení DJVU, Zámek stažení kniha zdarma, Zámek stažení kniha pdf zdarma, Zámek pdf kniha stažení zdarma, Stažení e-kniha Zámek pdf zdarma, Zámek stažení kniha epub zdarma, Zámek ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply